[LCWO LOGO]  

Login

User name:
Password:


Language
Български Português brasileiro
Bosanski Català
繁體中文 Česky
Dansk Deutsch
English Español
Suomi Français
Ελληνικά Hrvatski
Magyar Italiano
日本語 한국어
Bahasa Melayu Nederlands
Norsk Polski
Português Română
Русский සිංහල
Slovenščina Srpski
Svenska ภาษาไทย
Türkçe Українська
简体中文
Who is online? (29)


Discussion forum for user group: Радіаматори Дніпра & CW | Radio Amateurs of the Dnipro(Ukraine) & CW

Thread: Вивчення телеграфа від UT3UCP

Back to the Forum

AuthorText


Posted: 2022-07-24 20:46
Автор UT3UCP
Жовтень 22, 2015, 03:38:23

Як навчитися? ;) Питання та відповіді...

Доброго вечора всім! У нас сьогодні була зустріч велосипедистів-радіоаматорів, яку чудово провели UT4UTF і UT4UTI, після якої, під час спілкування на теми, що вже стосуються суто КВ та УКХ, мною було обіцяно викласти на форумі посилання на матеріали, що сприяють освоєнню CW. Я вирішив цим не обмежуватися і поділитися своїми міркуваннями з цього приводу. Відразу обмовлюся, це багато в чому міркування новачка, так що не варто сприймати їх дуже серйозно.

Для того щоб почати працювати в ефірі з більшістю кореспондентів у більш менш комфортному режимі, на мою думку, достатньо передавати зі швидкістю 20wpm і приймати на слух на швидкості порядку 25wpm. Самостійно навчиться передавати на цій швидкості на ямбічному або одноважільний маніпулятор, справа нехитра, так що особливо затримуватися на цьому питанні я не буду. Що стосується класичного ключа, то тут самостійно досягти чистої передачі зовсім непросто, легко можна зірвати собі руку, тож не раджу.

Тепер щодо прийому. Для початку хочу послатися на чудову і єдину, свого роду, книгу: http://cw.hfradio.org/cw_resources/The_Art_and_Skill_of_Radio_Telegraphy-3rd-edition.pdf . Весь подальший виклад багато в чому будується саме на ній.

На першому етапі необхідно вивчити, власне, абетку Морзе. А саме: літери від A-Z, цифри та розділові знаки .,/=? (тільки вчіть саме англійські коди для пунктуації, російські від них трохи відрізняються), для роботи в аматорському ефірі цього набору цілком достатньо. Ціль цього етапу - доведення до автоматизму прийому даних символів, так щоб почувши "мелодію" знака в голові відразу ж "випливав" відповідний символ. В результаті ви повинні навчитися приймати під запис зі швидкістю 10 wpm (слів за хвилину).

Тепер про те, як цього досягти. На жаль, не можу тут послатися на власний досвід, тому що навчався ще за радянських часів у КЮТ під керівництвом професійного радіооператора. Зі зрозумілих причин цей спосіб на сьогодні не є актуальним. Тому можу лише послатися на методику Коха, що досить часто згадується, яку реалізує не менш популярна програма: http://www.g4fon.net/CW%20Trainer.htm (взагалі програм для навчання CW безліч: http://www.dxzone. com/catalog/Software/Morse_Code_Training/), а також сайт: http://lcwo.net/.

Окремо хочу торкнутися досить чутливого питання, яке досить часто є джерелом holy wars серед телеграфістів колишнього Союзу, а саме: вчити чи не вчити наспіви. %B1%D1%83%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%BE%D1%80%D0%B7%D0%B5). У радянських методиках, навчання азбуці Морзе завжди починалося з вивчення наспівів (A .- ай-ДА, B -... БЕЙ-БА-РА-БАН, і т.д.). Наспіви це своєрідні милиці, які значно полегшують запам'ятовування "мелодії" знаків, а також їх прийом на ранніх етапах навчання. Однак, як з'ясувалося після падіння "залізної завіси", за її межами абсолютно спокійно обходяться без них. Також доводилося стикатися з думкою, що після підвищення швидкості прийому до 20 wpm ці милиці не відвалюються і сильно заважають подальшому підвищенню швидкості, так що доводилося змушувати себе їх забути (що зовсім непросто). По собі можу сказати, що мені наспіви особливо не заважали, просто в міру підвищення швидкості вони "відвалювалися", спочатку найкоротші E T, потім I, S, N і т.д. Зараз при прийомі на швидкості 25 wpm у ​​мене "промовляються" лише довгі Q, P, цифри. Так що це справа суто індивідуальна і я тут, знову ж таки, утримаюся від порад.

Після закладання фундаменту, можливий рух у двох напрямках. Перше – підвищення швидкості прийому під запис. Другий - подальше навчання прийому лише на слух. Перше потрібно професійним радистам, завдання яких перенести шифрограму, розбиту на групи по п'ять символів на папір. Друге актуально саме для аматорського зв'язку, де адресатом повідомлення є безпосередньо сам радіооператор, а отже, немає необхідності переносити його повністю на папір, цілком достатньо записати в журнал позивний, рапорт, ім'я та QTH. На власному досвіді я переконався, що прийом під запис і на прийом слух це два кардинально відмінних навички, так що раджу зосередиться лише на другому.

Отже, мета другого етапу - добитися того, щоб звучання CW сприймалося приблизно також як звучання мови, природно і без напруги. Для цього потрібно, з підвищенням швидкості, все більшу частину роботи перекладати на підсвідомість, але про це докладніше нижче. Тепер щодо методики, вона досить проста. Потрібно слухати тексти, щодня, сесіями по десять хвилин, дві-три сесії на день. Бажано записати їх на плеєр, у якого є можливість одним натисканням пальця відмотувати відтворення назад на 10-15 секунд, так як це доведеться робити досить часто, щоб заново прослухати невідоме слово. Тепер про те, де брати тексти. Перше, цілком очевидне джерело тут: http://www.arrl.org/code-practice-files. Однак я рекомендую формувати звукові доріжки самостійно,
за допомогою програми: http://fkurz.net/ham/ebook2cw.html. За основу бажано брати текст з простою і зрозумілою англійською, без жодних химерних слів. Особисто я брав тексти звідси: http://www.paulgraham.com/articles.html та звідси: http://www.newyorker.com/. Дуже бажано попередньо очистити текст від нестандартної пунктуації, щоб незнайомі символи не вводили в ступор. Ті, хто вміє користуватися командним рядком, можуть взяти за основу наступний скрипт:
sed's/[.*]//g'| tr -d \''"()`:;' |tr '-' ' '

Починати можна зі швидкості 7 wpm і в міру того як дана швидкість "засвоюється", береться наступна, на 2-3 wpm вище, і т.д. Зовні методика досить проста, проте цей досить рутинний процес вимагає творчого підходу. Причому підходу суто індивідуального. Як вам краще "переналаштувати" ваші мізки, щоб закріпити там нову навичку, зможете з'ясувати тільки ви самі. Якщо ви вперлися в стелю, і вже тижнів зо два немає ніякого прогресу, значить потрібно спробувати щось інше. Найбільше ця робота нагадує вивчення іноземної мови. Тим не менш, наводжу нижче власні етапи "великого шляху", може це виявиться корисним.

7-10 wpm: Все досить просто, символи збираються до купи, як кубики з літерами, після цього читаються про себе. Процес розпізнавання слова повністю контролюється свідомістю. Охопити сенс пропозиції цілком складно, оскільки передача йде занадто повільно і типова ситуація коли до кінця пропозиції забувається чого там було на початку.

13-15 wpm: Перша стеля - на більш-менш довгих словах утримати всі кубики в руках не вдається, вони постійно розсипаються. Свідомість банально не встигає працювати. Однак, до цього моменту запам'ятовується звучання деяких слів цілком: насамперед це стосується : the, his, she, in та іншої дрібноти. Також запам'ятовуються і довші слова, якщо часто зустрічаються у тексті. Таке вгадування слів, проте, може зіграти злий жарт. Допустимо, ви чуєте the, підсвідомість реагує: "Ага, це ж the!" але потім йде ще re, "Хм..., мабуть це there", але далі ми отримуємо fore, на яке підсвідомість реагує: "WTF!" і слово єпопереду так і залишається нерозпізнаним. Отже, потрібно змусити підсвідомість не обмежуватися розпізнаванням знайомих слів, а й читати їх буквально. Для цього, після того, як буква прийнята, потрібно уявити її зображення перед очима, після чого її можна забути і точно також приймати наступну. До того моменту, як ви побачите останню літеру, станеться маленьке диво, з глибин підсвідомості випливе розпізнане слово (це, однак, спрацює тільки якщо вам знайоме слово). Таким чином, на даному етапі, ви свідомо змушуєте підсвідомість розпізнавати всі символи окремо, однак розпізнання слова, що складається з них, вже виконується підсвідомо.

На цьому етапі можна починати слухати живі QSO. Для початку, має сенс прочитати це: http://web.archive.org/web/20080702003916/http://www.netwalk.com/~fsv/CWguide.htm і це: http://home.windstream.net /johnshan/lists.txt . Слухати для початку раджу не прямо з ефіру, а, наприклад, звідси: https://www.youtube.com/channel/UCdqWV0nPVEeso6uth7uRk6Q/videos (краще починати з тих що з кінця і там де він не використовує класичний ключ). Досить повільно, акуратно та з розстановкою.

18-22 wpm: Друга стеля. Не встигаєш "запалювати" букви перед очима. Тим не менш, підсвідомість вже досить натреновано щоб сприймати текст не просто як мелодію, що дзюрчить, яка в одне вухо влітає, а в інше вилітає. Для початку потрібно просто свідомо виділяти з потоку кожен символ, цього буде достатньо, щоб підсвідомість його декодувала. Надалі буде досить просто концентрувати увагу тільки на тексті, що звучить. Про те, щоб складати слова в речення, для початку потрібно забути, просто приймати потік слів. У міру того, як навичка закріплюється, вивільнятимуться ресурси і для осмисленого сприйняття.

Тепер можна слухати телеграфні ділянки. Потрібно подолати когнітивний дисонанс від того, що все звучить зовсім не так красиво як у записах. Помилки, надто короткі паузи між літерами, чи не кожен другий оператор взагалі не робить пауз між словами. В результаті мозок вибухає не дійшовши до кінця наступного ланцюжка TNXFERFBQSOOMHPECUAGNGLVYBESTDX... Це сувора реальність і з цим треба змиритися. Тим не менш, це непогана мотивація записувати власні тренування на ключі, і прослуховувати їх через день-два. Дуже протверезить, знаєте.

25 wpm: У процесі. Дуже хочеться щоб підсвідомість не звітувала про кожну розпізнану букву, а видавало на гора тільки слово, без цього вище не піднятися, а хотілося б.

Власне, все. Весь шлях від 7wpm до 25 у мене зайняв три місяці з невеликим. Щодня відводилося по 20-30 хвилин на прослуховування. Бувало так, що доводилося обмежуватися 10 хвилинною сесією перед сном, але сенс зрозумілий, при виробленні будь-якої навички надзвичайно важлива регулярність, як це не нудно звучить.

З усього вище написаного, могло скластися враження, що я крутий фахівець на тему. Це не так. Своє перше CW QSO я провів лише кілька днів тому, і поки навіть не дістався третього десятка. Я не став би наводити ці надзвичайно суб'єктивні міркування, які можуть виявитися абсолютно марними, якби був докладний опис вже готової та працюючої методики для прийому на слух. Якщо комусь така відома go ahead. Також беззастережно приймається будь-яка критика.

Back to the Forum

You must be logged in to post a message.