[LCWO LOGO]  

Login

User name:
Password:


Language
Български Português brasileiro
Bosanski Català
繁體中文 Česky
Dansk Deutsch
English Español
Suomi Français
Ελληνικά Hrvatski
Magyar Italiano
日本語 한국어
Bahasa Melayu Nederlands
Norsk Polski
Português Română
Русский සිංහල
Slovenščina Srpski
Svenska ภาษาไทย
Türkçe Українська
简体中文
Who is online? (16)


Discussion forum for user group: OK1KEO mládež

Thread: Telegrafní zkratky (všechny lekce)

Back to the Forum

AuthorText


Posted: 2022-06-09 10:25
V tomto vlákně najdete popis telegrafních zkratek používaných v radioamatérském provozu, a to v pořadí podle lekcí, ve kterých je možné je použít.


Posted: 2022-06-09 10:28
Po třetí lekci už můžeme zmínit některé zkratky běžné v telegrafním provozu:

"Příjem!" - K

Samotné písmeno K na konci telegrafní relace znamená "přecházím na příjem". K je důležité písmenko, protože dokud protistanice vysílá, nemůže vás slyšet. Pokud byste začali vysílat dřív než uslyšíte závěrečné "K", vysílali byste oba současně, byl by to "rozhovor" hluchého s hluchým...

Takhle to zní, když my (OK1KEO) voláme na telegrafu stanici 9A7V:

9A7V DE OK1KEO OK1KEO K


Rozumím! - R

Samotné písmeno R znamená "rozumím", "potvrzuji", "přijal jsem".

Například v telegrafním závodě uslyšíme toto:

OK1KEO NR 128 128? K


Protistanice se nás (je tam značka OK1KEO, což je naše "adresa") ptá, jestli číslo spojení, které jsme předávali, je 128 (asi bylo špatně slyšet) a pro jistotu to opakuje 2x.

A my, jelikož jsme skutečně předávali číslo 128, odpovíme velmi jednoduše:

R R R R R


A protože nás protistanice nejspíš přijímá s obtížemi, pro jistotu to zopakujeme 5x. Pětkrát R: ano, máš to správně - a nic jiného nežli R tam není, takže druhé straně je všechno jasné, bez jakýchkoliv pochybností.

Tvůj, tvoje (YOUR) = UR

Tohle už je první skutečná zkratka, kterou ale možná znáte z internetových chatů. Po pravdě, většina původně telegrafních zkratek, které mají obecný význam, se dneska používá v internetových chatech, v SMS, někdy i v mailech (což by se nemělo).

UR NAME?


Během spojení operátor protistanice přeslechl, nepobral jméno, a ptá se na něj: „jak se jmenuješ (jaké je tvé jméno)?“

To je z lekce 3 zatím vše.


Posted: 2022-06-09 10:44
Lekce 5

Končím spojení - SK

Zatímco, jak jsme si říkali, K znamená „přecházím na příjem“, zkratka SK je „poslední K“ na konci spojení. Znamená „končím spojení“, čili končím nejen svou vysílací relaci, ale už ani nepředpokládám další výměnu informací s aktuální protistanicí.

Například, mé první spojení vůbec bylo z radioklubu OK1KCU, kde jsme se naučil telegrafii a všechno ostatní, s (tehdy) jugoslávskou stanicí YU5FET (Makedonie, radioklub fakulty elektrotechnické technické univerzity ve Skopje).

Končili jsme zhruba takto:

YU5FET DE OK1KCU 73 SK

OK1KCU DE YU5FET SK


Zkratka SK ale znamená i něco jiného. Použitá jindy než při spojení, obvykle ve spojení s něčí volací značkou, označuje zemřelého radioamatéra: "SILENT KEY" = SK.


Smutná zpráva, že zemřel PA0LOU.

A to je zatím asi vše, co šlo vytěžit z přírůstku v lekci 5.Posted: 2022-06-12 21:29
Lekce 6

brzy (soon) SN
blízko, poblíž (near) NRCo se nám snaží sdělit protistanice?


Posted: 2022-06-21 16:54
Lekce 7
V sedmé lekci máme nové písmenko - A
To nám umožňuje rozšířit seznam o další zkratku.
AS - čekejte (počkej).
Použijeme například v situaci, kdy máme „rozdělané spojení“ a na kmitočtu se ozve například QRL? (je někdo na frekvenci? přesněji: "are you busy?"). Na QRL? můžeme odpovědět prostě QRL anebo kratším AS. Nebo děláte spojení v závodě a jiná stanice pořád „doráží“, snaží se volat. Krátkým AS dáte najevo, že přijde na řadu, ale teď máte něco jiného na práci. Někdy se taky používá QRX (zavolám vás), ale o tom až někdy příště.Posted: 2022-06-21 17:06
Lekce 8
Nové písmenko 8. lekce je P

S písmenem P máme několik zkratek. Některé jsou technické, jiné provozní (konverzační).

PA = Power Amplifier neboli zesilovač výkonu. Například za zařízení s výkonem 20 wattů připojíme PA o výkonu 250 wattů, abychom byli lépe slyšet...

UP = anglické slovo UP (nahoru). V telegrafním provozu to znamená, že nemáte protistanici, která dává výzvu, volat na kmitočtu, kde vysílá, ale výš. „Výš“ znamená nejméně o 1 KHz vyšší kmitočet. Má to několik důvodů:

1) Na kmitočtu stanice, obvykle expedice do vzácné země, je „čisto“, stanice není rušena a je všude dobře slyšet.

2) Expedici obvykle volají desítky stanic najednou. Kdyby všichni volali na jednom kmitočtu, ani sebelepší operátor by nerozlišil jednotlivé signály.Zato když se signály volajících stanic rozloží v pásmu od jednoho do 5 KHz, operátor expedice si v klidu prolaďuje přijímač, odpovídá jedné stanici za druhou, pěkně to odsejpá a na všechny se dostane. Volat stanici, která dává výzvu UP, na jejím kmitočtu, je jedním z nejhrubších porušení bontónu a velice vás před tím varuji.

PSE = please. Anglické slovo znáte. Vynechávat "please" v anglické konverzaci je neslušné, ale slovo je dlouhé, a proto se používá tato zkratka.Copak to znamená?

Back to the Forum

You must be logged in to post a message.