[LCWO LOGO]  

Login

User name:
Password:


Language
Български Português brasileiro
Bosanski Català
繁體中文 Česky
Dansk Deutsch
English Español
Suomi Français
Ελληνικά Hrvatski
Magyar Italiano
日本語 한국어
Bahasa Melayu Nederlands
Norsk Polski
Português Română
Русский සිංහල
Slovenščina Srpski
Svenska ภาษาไทย
Türkçe Українська
简体中文
Who is online? (16)


Discussion forum for user group: OK1KEO mládež

Thread: Zápis přijatého textu na papír

Back to the Forum

AuthorText


Posted: 2022-06-03 08:12
Ahoj borci (borkyně nevyjímaje!)

Zápis na papír je pro každého telegrafistu trochu oříšek. Začátečník se musí vypořádat se záplavou vjemů a drobných úkonů, rychlotelegrafista zase musí umět psát rychleji, než jak ubíhá přijímaný text. (Proto taky rychlotelegrafisti na závodech píšou zásadně jen do počítače)

Hlavní problémy při zápisu na papír

1. Soustředění na zápis písmenka naruší koncentraci na příjem zvuku

Tady nezbývá než trénovat. Ale je potřeba mít na paměti, že zápis na papír a příjem "do hlavy" jsou dvě odlišné činnosti a pokud se zaměříte jenom na zápis, utrpí tím příjem do paměti.

2. Co dělat, když vám kvůli zápisu znaku "uteče" další znak?

Stává se to běžně, takže hlavně žádnou paniku. Přestože jste následující znak nechytili, víte, že jste tam "něco" slyšeli - podobně jako někdy zachytíte periferním zrakem pohyb nebo barvu, aniž byste dokázali určit, co "to" bylo. Takže si na papír udělejte např. vodorovnou čárku, abyste později viděli, že vám tam jeden znak chybí.

Můžou chybět dva znaky? Za prvé to není obvyklé, píšete totiž stejně rychle nebo rychleji než tempo, jakým jde telegrafní text. Za druhé, je to úplně jedno. Když vám znak uteče, soustřeďte se na další - v klidu si počkejte na pauzu mezi znaky (dorazí nejpozději za nějakých 0,1 sekundy...) a pak pokračujte s plnou koncentrací.

3. Jak zapisovat rychleji?

My se neučíme chytat "na papír", takže to není tak důležité, ale zmíním jednoduchý trik.

Při zápisu na papír nejvíc zdržuje "kreslení" složitých písmenek: jsou to zejména B, E, F, H, K, částečně M, Q, R, trochu i W, X, Y.
Úplně nejhorší je asi E - dá se sice napsat vlnovkou, ale ležatá vlnovka s obloučky vlevo se třeba mě osobně píše špatně a navíc E = tečka dává strašně málo času na psaní. Místo E tedy můžete napsat třeba tečku při horním okraji řádku. U zbylých znaků se nemusíte zdržovat kreslením celého písmenka, ale postačí zachytit to podstatné z jeho tvaru, a hlavně napsat to jedním tahem. Takže třeba B jako řecké malé beta, R jako ró, X jako řecké malé gamma, M, W jako vlnovky nebo zubatice, K, Q
jako tahy se smyčkou a podobně. Ale snad to ani nebudete potřebovat.

Back to the Forum

You must be logged in to post a message.