[LCWO LOGO]  

Login

User name:
Password:


Language
Български Português brasileiro
Bosanski Català
繁體中文 Česky
Dansk Deutsch
English Español
Suomi Français
Ελληνικά Hrvatski
Magyar Italiano
日本語 한국어
Bahasa Melayu Nederlands
Norsk Polski
Português Română
Русский සිංහල
Slovenščina Srpski
Svenska ภาษาไทย
Türkçe Українська
简体中文
Who is online? (17)


Discussion forum for user group: BRMCW Group

Thread: Trénink slov

Back to the Forum

AuthorText


Posted: 2014-11-10 19:33
Objev! :-)
Už od 9. lekce lze používat Trénink slov. Používá to slova vytvořená z písmen z lekce, kterou si člověk nastaví (na rozdíl od Tréninku stručného textu, na který je potřeba umět celou abecedu.) Není tam tedy zásoba českých slov, ale to snad nevadí. Lze nastavit rychlost a také maximální délku slov, třeba pro příjem "do ucha".
Vlastně je to něco, co se pokoušel udělat Jenda na papíře, nebo co s námi zkoušel Drsník, tak už tady hotové, nemusíme si slova vymýšlet. :-) Po odeslání slova napíše vyslané i přijaté a rychlost.
Buď je možné, aby to vysílalo stálou rychlostí, a nebo to má takový "žertovný" mód, kdy to po dobře přijatém slově o jednotku zrychlí a po špatně přijatém o jednotku zpomalí. :-) Žertovný je proto, že se při troše snahy snadno dostanete na "zajímavé" rychlosti, třeba 40 wpm, kde už se to vážně hodně těžko chytá. (I přes opakované použití následujícího bodu.)
Slovo je možné si nechat zopakovat. Pohoda.


Posted: 2014-11-11 02:51
No tak tomu říkám objev!

Vřele všem doporučuji začít trápit mozek právě tímhle cvičením. Pro provoz na pásmu je právě tohle potřeba - vnímat význam slov a nepřemýšlet nad písmeny. A zkoušejte to pokud možno bez psaní. Zpomalte si nejdříve na rychlost, kterou vládnete. Pro ty méně pozorné připomínám že slovíčko můžete zopakovat stiskem tečky. Sami asi po chvíli zjistíte že hodně pomalé tempo ztěžuje zapamatování písmen slova, takže raději zkuste alespoň 25/15 (samo to ale ještě zrychluje, pokud děláte málo chyb). K zahození není ani když si místo anglických slovíček zkusíte i provozní zkratky

Angličtinářům hodně pomůže domýšlení ztracených znaků dle odhadu slova. Pro ty, kdo nejsou v angličtině tak cvičení doporučuji si slovíčka překládat. Angličtina je potřeba ještě častěji než morseovka :-).

73 Drsník OK7DR


Posted: 2014-11-11 08:30
Zkusil jsem si to ještě včera trochu víc. Myslím, že je to fakt dobré.

- je to rozhodně zábavnější, než lapat bezduché skupiny bez významu
- můžete si domýšlet ztracená písmenka, jako v provozu
- od provozu se to ale liší tím, že máte po každém slově dost času
- pokud dole zaškrtnete "pevná rychlost", tak to nezrychluje/nezpomaluje
- neumí to ale delší mezery mezi znaky ("efektivní rychlost") (takže 25/15 nenastavíte, a parametr nejnižší rychlost je jen rychlost, pod kterou to v "žertovném modu" nemá zpomalit). Myslím, že je to dobře, i na to je potřeba si zvykat. Časem se asi lze naučit zvuky celých slov.

Back to the Forum

You must be logged in to post a message.