[LCWO LOGO]  

Login

User name:
Password:

Language
Български Português brasileiro
Bosanski Català
繁體中文 Česky
Dansk Deutsch
English Español
Suomi Français
Ελληνικά Hrvatski
Magyar Italiano
日本語 한국어
Bahasa Melayu Nederlands
Norsk Polski
Português Română
Русский සිංහල
Slovenščina Srpski
Svenska ภาษาไทย
Türkçe Українська
简体中文
Who is online? (25)

Discussion forum for user group: Polska Grupa Milosnikow CW

Thread: Popularność CW w Polsce

Back to the Forum

AuthorText

Posted: 2009-02-28 23:07
Pracując na KF daje się zauważyć, że na co dzień jest stosunkowo mało stacji polskich na telegrafii. Dużo łatwiej zrobić qso z Niemcami czy Ukrainą. Jak myślicie co jest tego przyczyną? Mi się wydaje, że jest to mylne przeświadczenie, że CW to jest coś starego, nie nowoczesnego i nie opłaca się tego uczyć. Tymczasem prawda jest taka, że jest dokładnie odwrotnie. Kolejna sprawa to fakt, że w polskim internecie na próżno szukać strony internetowej o tematyce telegrafii. Kraje rozwinięte takie jak Niemcy czy Anglia mają bardzo wielu telegrafistów, pomimo, że tam już od dawna zniesiono CW na egzaminach...

Posted: 2009-03-02 10:46
Moze to wynikac rowniez z faktu, ze telegrafia byla wymagana na kat 1, w dodatku ostatnio wymagano bodajze 5 grup na minute ! Do normalnej pracy to stanowczo za mało, do chwycenia tzw melodii również. Tak wiec stosowano metodę, wykuć, zdać, zapomnieć.

Kolejna rzecz to wymarcie telegrafii w służbie cywilnej na rzecz nowocześniejszych metod komunikacji. To ma również przełożenie na nasze hobby.

No i dawno dawno temu to telegrafia byłą podstawową emisją więc siłą rzeczy uczono się jej jako podstawy do łączności (stad slang aby krócej "titac" a to samo przekazać).

Posted: 2009-10-10 00:20
A ja sadze ze zniesienie CW z egzaminu to dobre posuniecie, ja pozdawalem bez cw a jednak cos zachecilo mni do nauki, a przez 20 lat nie moglem sie zmusic by sie nauczyc i zdac egzamin.
a teraz? po kilku dniach zaczalem robic lacznosci, z iloscia 3-4 slow na minute ale spotykam sie z duza zyczliwoscia kolegow telegrafistow, nikt nie gani a wrecz zacheca do dalszej praktyki i nauki ;) to lubie w tym hobby...
73! de M0PLK

Posted: 2009-11-01 20:09
Alez oczywiscie, ze zniesienie CW z egzaminu to dobre posunięcie :) Znam wielu kolegow ktorzy mieli kat.1 a i tak CW nie uzywali. Wkuli, zdali, zapomnieli - bo interesowala ich wylacznie fonia.
Ja zaczalem uczyc sie CW bo interesuje mnie praca ta emisja. Co do szybkosci - zaczalem uczyc sie na lcwo 20 slow na minute z efektywna 10. Dojechalem do lekcji 33 i niestety przerwalem nauke. Dzisiaj po dluuuzszej przerwie wrocilem i z tego co widze - melodia w glowie zostala !!!! Robie krotkie przypomnienie sobie i aktulnie 16 lekcja i nie widze jakis szczegolnych problemow z odbiorem :) :) :) Az jestem ciekaw przy ktorej lekcji zaczna sie jakies wieksze problemy :) :)
Oby jak najpozniej.

Posted: 2009-11-04 00:53
w koncu zajarzylem w czym problem, trzeba szybciej :) !!!!!

Posted: 2009-11-04 09:01
Ja się uczę, ale nie metodą Kocha. Ćwiczę sobie grupy znaków z samodzielnie wybranej puli. Kolejność dodawania znaków zaczerpnęłem ze strony: http://www.abc.wlodawa.pl/~sp8gsc/Nauka%20telegrafii%20qed.htm Ustawiłem sobie prędkość 18 grup/min, ale z większymi odstępami (6 grup/min) i jakoś mi to idzie. Aktualnie opanowałem 17 znaków. Powiem Wam, że systematyczność to klucz do sukcesu. Robienie sobie przerw na etapie nauki, na prawdę skutkuje cofaniem się. Przekonałem się na własnej skórze. Teraz ćwiczę regularnie i jest OK :)

Posted: 2009-11-18 21:43
diabli mnie biora nie pisze tak szybko na klawiaturze :(

Posted: 2009-11-18 21:50
Doszedłem do 21 znaków z prędkością 20 grup/min. ale z odstępami 7 grup/min. Co do pisania na klawiaturze... wyrobisz się. Nie bój nic.

Posted: 2009-12-14 20:56
tzn? mowisz o predkosci efektywnej te 7 g/min?
bo predkosc nadawania tych znakow nie ma wiekszego problemu, gorzej wlasnie z odstepami, coz nie zrazam sie probuje nadawac odbierac jakies tam lacznosci robic, choz z odbieram=niem posilkuje sie kompem, ale i tak lapie sie na tym ze komputer nie dekoduje a ja jakos tak wiec chyba postepy sa...

Posted: 2009-12-15 12:26
Było efektywnie 7 gr/min. Teraz staram się odbierać 15 gr/min z efektywną 15 gr/min. Jakoś mi to wychodzi. Powoli wyrabiam buforowanie znaków...

Posted: 2009-12-15 21:42
no to gatki, ja zauwazam ze od 9tej lekcji nastepne znaki czyli t i l ida coraz latwiej, wiec moze to jusz swiatelko w tunelu :)

Posted: 2010-01-31 15:32
widzę ze temat się kapkę zmienił ale tak to bywa

A ja z czystej ciekawości się tu zapisałem i chyba na trochę tu zostanę ;)

Posted: 2015-09-08 16:37
Zajrzałem tu i dopiero zaczynam.

Od razu oczywiście zauważyłem, nieprzetłumaczone opisy (przy zrobieniu lekcji)

Mam też pytanie czy można zatrzymywac tekst? nie jestem w stanie tak szybko pisac na komputerze, ale jak zatrzymuje po każdej grupie to spokojnie jestem wstanie napisać. Ale jak leci wszystko ciurkiem to nie chwytam nawet połowy a reszta się blokuje.

Ile razy trzeba posłuchac jednej litery by móc zrobic test. W sensie ile razy słuchamy najpierw (jestem w pierwszej lekcji) liter by zrobić test iles tam grup?

Posted: 2015-11-21 19:19
Ile czasu należy poświęcić na codzienny trening CW?
Administrator

Posted: 2015-11-21 20:43
Hej,

15 minut dziennie wystarczy; ważne jest aby codziennie trenować, a nie koniecznie długo.

73
Fabian

Posted: 2016-08-28 10:53
Sprawanpowoli sie zmienia, strona o telegrafii jest www.titawa.pl a i korespondentow latwiej , -zapraszamy na 3.565 i 7.022

Posted: 2016-08-28 11:42
Odpiszcie tez na moje pytania ;)

Posted: 2016-08-29 13:05
Gdzie można znaleźć pliki z polskimi tekstami do słuchowego (bez zapisu) odbioru?

Back to the Forum

You must be logged in to post a message.